Makale arşivi

Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Evde-fizik-tedavi-nasıl-yapılır

Evde fizik tedavi

Evde fizik tedavi hizmeti evinde profosyonel tedavi almak isyenler için fizyoterapistler tarafından uygulanan tüm uygulamaları içerir.Evde fizik tedavi hizmetiyle hasta erken dönemde tedaviye başlamış olur.Hastane ortamının iticiliğinden uzak kendi evinde güvenli bir şekilde hem takip edilmiş hem de tedavisi yapılmış olur.

Evde-fizik-tedavi-hareketleri

Evde fizik tedavi hareketleri

Tedavi ve Egzersiz içeren tüm uygulamalar sadece tanıya özgü değil kişiye özel dir.Bu yüzden herhangi bir yerde gördüğünüz egzersizleri, terapileri uygulamak size ciddi zararlar verebilir.Diploması olmadan bu uygulamaları yapmak insan sağlığını olumsuz etkileyeceği için yasal suçtur.

Evde-fizik-tedavi-cihazlari

 

Evde fizik tedavi cihazları

Tanı ve kişiye özel kullandığımız cihaz ve materyaller: Kontraksiyon ve Tens cihazı, Jobs cihazı, Coldpack-Hotpack, İzoflex bant, kuru iğne, Kinezyolojik bant, Flaster, Denge topu, Ağırlık, manuelterapi için gerekli olan materyallerdir.Kontraksiyon ve Tens cihazı kullanım süresi ise fonksionel kapasiteye göre 15-30 dakika arasındadır.

Evde-fizik-tedavi-seans-ücreti

Evde fizik tedavi seans ücreti

Evde fizik tedavi seans ücreti nin sabit bir ücreti yoktur.Hastanın tanısı, yaşı, kilosu, daha önceki hastalıkları, ameliyatları, fonksiyonel düzeyi, tedavisi için gerekli olan cihazları seans ücretini etkiler.Ancak detaylı bir değerlendirme sonrası seans ücreti  belirlenir.
 

Evde fizik tedavi seans süresi

Seans süresi hastanın fonksiyonel kapasitesine bağlıdır.Ancak değerlendirmeden sonra belirlenebilir.Genellikle 40-60 dakika arasındadır.Seans sıklığı ise hastanın tanısına ve yapılacak olan uygulamalara bağlıdır.

 

Devamını oku

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı

Ülkemizde omurga bölgesinden kaynaklı  farklı farklı rahatsizliklar halk arasinda Bel fıtığı boyun fıtığı olarak yaygınlaşmıştır.Oysa bu bölgelerde stenoz, faset eklem kilidi,fibromyalji, siyataji, kök basısı fıtık gibi farkli rahatsizliklar tek tek veya birlikte görülebilir. Bu tanilar emar sonuçlarında görülebileceği gibi farklı pozisyonel ve haraketsel testlerle de tespit edilebilmektedir.

Bel fıtığı belirtileri

Bel ve kalça bölgesinde ağrı, bacakta veya ayak parmaklarında uyuşma, bacaklarda güçsüzlük,adım almada zorluk, sert yataklarda yatamama gibi tek veya birlikte belirebilir.

Bel fıtığına ne iyi gelir

Evde 3 saate bir 25 dakika kadar sıcak uygulama ve elektroterapi yapmak sizleri geçici olarak rahatlatabilir.Sıcak uygulama yapılacak bölgede ödem olmamasına dikkat edilmelidir.Ancak düzenli bir fizik tedavi hizmeti ile iyileşebilirsiniz.

Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi için yukarıda belirtilen rahatsızlıkların hangilerinin kişide bulunduğunu doğru tespit etmek gerekir.Net tanılar belirlendikten sonra ancak tedavi programınız belirlenebilir. Bu tedavi programlarınız içerisinde sıcak uygulama, elektroterapi, mobilizasyon terapisi, kinezyolojik bantlama, cuping terapi, Hacamat ve sülük terapisi uygulanabilir.

Bel fıtığı egzersizleri

Ancak bu terapilerden yanıt bulduktan sonra egzersiz tedavi programı çizilebilir.Egzersize başlamak için gerekli fonksiyonel kapasiteye ve minimal semptom düzeyine ulaşmak şarttır.Aksi dönemde egzersize kontrolsüz ve düzeysiz başlamak durumu iyice ağırlaştıracaktır.Özellikle sosyal medyada ve tv lerde gösterilen genelleştirilmiş egzersizleri yapmak sizleri sıkıntıya sokacaktır.Çünkü egzersiz iyi bir postur analizi gerektirir, bu yüzden kişiye özel ve kontrollü olmalıdır.(fizyoterapistinize danışın)

Tedavi Olan Hasta Yorumları İçin → Tıklayın

Tedavi Olan Hasta Videoları İçin → Tıklayın

Bel tutulması kas spazmı

Ani bir hareketle veya omurganın düzensiz bir yapıya sahip olmasıyla tetiklenen kilitlenme işlemidir.Omurga düzeyinde faset eklem kilidi, kalça eklemi düzeyinde ise sacro-iliak tutulum olarak adlandırılır.Toplam bel ve kalça bölgesinde 8 ayrı kilitlenme çeşidi vardır.Kilitlenen bölgelerde kas spazmı sıklıkla görülür.

Bel tutulmasına evde çözüm

Genellikle günün belirli saatlerinde yansıyan ağrı bölgesine sıcak uygulama yapılarak kas spazmı çözülebilir.Ancak kilidinizin açılabilmesi için kilitlenen bölgenin mobilizasyonu yapılması gerekir.

Bel kilitlenmesi nasıl geçer

Fizyoterapistinizin sizi güvenli bir şekilde mobilize etmesiyle kilidiniz tek seansta açılabilir.

Bel tutulması egzersizleri

Bel tutulmasında egzersiz yaparak iyileşmek imkansızdır.Beliniz tutulmuş ise mobilizasyonsuz o kilit açılmayacaktır.Mobilizasyon bir egzersiz çeşidi değil, fizyoterapi yöntemidir.

Bel ağrısı için korse

Bel ağrısı için korse kullanımı vücudu tembelleştireceği için uygun değildir.Ancak artık dayanılmayacak bir halde ise  minimum 2 saat ara vererek kullanılması geçici rahatlık sağlayabilir.

Bel fıtığı ameliyatı

Bel fıtığı problemleri 4 ayrı derecede incelenir.İlk üç derecede fizik tedavi de yanıt bulmak kolaydır.Fakat son derecedeki fıtıklarda ameliyat olmak şarttır.Bel fıtığı ameliyat sonrası korse kullanımı uygundur.

Devamını oku

Spastisite Fizik Tedavi

Spastisite nedir ?

Spastisite, Felç, İnme, MS, Serebral  Palsi  gibi nörolojik vakalarda çok karşılaştığımız bir durumdur.Kasın istemsiz kasılması, kasın kontol edilememe halidir.

Spastisite tedavisi

Spastisite tedavisi kontrol ve gözlem içerisinde  değişken bir rehabilitasyon programını gerektirir. Gerektiği zaman minimal dirençte gerektiği zaman minimal kontraksiyonda gerektiği zaman uzun süre germeyle zıt kuvvetlendirip dengeli ilerlemeyi amaçlar.Dikkat edilecek nokta ilk önce spastisiteyi engellemek varsa durdurmak sonra da zıt yöndeki kası kuvvetlendirmektir.Bu yüzden tedavisi uzman eller gerektirir. Koruma evresinde Ortez Protez ünitelerinde yaptırılan splintler, ayakkabılar fizyoterapistinizin önerdiği şekilde, önerdiği zaman içerisinde kullanılmalıdır.Çünkü zamansız kullanılmış veya yanlış açılarda yaptırılan ortezler ( AFO DAFO SPLİNT ) spastisite derecesini artıracaktır.

Spastisite masajı - felc masajı

Türkiyede genellikle alması gereken rehabilitasyon döneminde yapılan bilinçsiz masajlar bu durumu tetikler.Masaj adı altında yapılan tüm uygulamalar spastisiteyi geri dönüşü olmayan sert eklem yapısına dönüştürür.O yüzden herhangi bir yağla masaj yapmak  hasta da spastik kasın tetiklenmesine ve çözülememesine neden olur.Rastgele evde egzersiz yaptırmak da bu durumun sebepleri arasındadır.

Kas gevşetme ameliyatı-botoks

İleri derecede spastisitede ülkemizde Kas Gevşetme  Ameliyatı, Botoks tedavisi yapılmaktadır.Fizyoterapistiniz spastisitenizi artık çözmekte zorlanıyorsa bunu size bildirip ilgili hekimlere yönlendirecektir.Kas gevşetme ameliyatı kriterlerinden en önemlisi  kemik gelişiminin durmuş olmasıdır.Sebebi; yapılan ameliyat sonrası iskelet sisteminin uzaması eğer kas-iskelet sistem dengesini bozacak ise tekrar ameliyat kaçınılmaz olacaktır.Bu yüzden iskelet sistemi gelişimini tamamlamadığı durumlarda botoks tedavisi öngörülmektedir.Botoks tedavisi ise enjeksiyon iğneleriyle spastik kaslara lokalize yapılan bir uygulamadır.Bu iki yöntem de ancak fizik tedavi ile anlam bulmakta, tek başına etkisiz kalmaktadır.

Görüldüğü üzere Spastik kasa yapılan bütün uygulamalarda uzman ellere ihtiyaç vardır. Sizlere söylenen ‘’evinde egzersiz yap kendin’’ ifadesini reddetmekten çekinmeyin.Sizlere verilen sağlık haklarının neler olduğunu iyice araştırıp sonuna kadar kullanmak sizlerin öz haklarıdır.

Spastik kasa ne iyi gelir ?

Spastik kasa evde uygulanabilecek uzman eller gerektirmeyen uygulamalar ise; Spastik kasın derecesine göre (sizi uzun süre rehabilitasyona alan fizyoterapistinize danışın) sıcak veya soğuk uygulama yapılabilir.Doktor kontrolü dışında kas gevşetici ilaç kullanmak spastik olmayan kaslarda da kas zayıflığı na sebep olabilir o yüzden her zaman kullanımı uygun değildir (Doktorunuza danışın).Spastik kasın bulunduğu uzuvu ani hareket ettirmemek spastik kasın tetiklenmemesi için çok önemlidir.Vücudu  strese sokacak ses ve davranışlardan kaçınmak (özellikle CP li çocuklarda) dikkat edilecek en önemli hususlardır.

Evde yapılan bu uygulamalar geçici bir şekilde spastik kası rahatlatacak, vücudun strese girmesini öteleyecek uzman ellerde alacağı rehabilitasyon un verimini ciddi anlamda artıracaktır.

Spastisite tedavisi süresi

Sıcak Uygulama:Gerekliliğe göre günün belirli sürelerinde  20 şer dakika

Soğuk Uygulama:Gerekliliğe göre en az 2 saat arayla 12 dakikayı geçmeyecek şekilde

Spastisite tedavisi süresi hastanın tedavi şekline, tedaviye yanıt verme süresine göre çok değişkenlik gösterebilir.

Devamını oku

Felç Tedavisi

Felc Fizik Tedavi

Baştan başlayıp kuyruk sokumumuza kadar devam eden omurilik ve beyin, hayatsal faaliyetlerimiz için görevli organlarımızdır.Bu bölgelerin çeşitli nedenlerle hasar görmesi, halk arasında felç olarak adlandırılır.

Felç Çeşitleri

Beyin ve omuriliğin hasarı yapay veya doğal hasar olmak üzere 2 ye ayrılır. Yapay hasar doğumsal, herhangi bir travmaya bağlı(trafik kazası,kurşun,ameliyat sonrası) olabilir.Doğal hasar ise yüksek tansiyona bağlı, kanama-pıhtı atma, tümöre bağlı olarak görülebilir.

 

Doğal hasara bağlı felç vakalarının tedaviye yanıt oranı, yapay hasara bağlı felç vakalarının tedavilerine oranla daha yüksektir.

Felç Tedavisi var mı ?

Doğal hasarlı hastalarımızda tedavi daha çok fonksiyonel kapasiteyi yükseltmeye, yürüyebilme elini kullanabilme gibi yeteneklere ulaşabilme amaçlı, yapay hasarlı hastalarımızda ise bu tedavi yanıt vermediği durumda hayatını kolaylaştırma amaçlıdır.(Ortez-Protez-Kullanımı-Tekerlekli-Sandalye-kullanımı-yürüme-cihazı kullanımı-transfer-aktiviteleri gibi).Tedaviye yanıt veren hastalarımızda ise % 90 a varan iyileşme oranı görülebilmekte, tüm becerilerini tekrar kazanabilmektedirler.

Yürüme cihazı kullanımı, uygun ortez-splint yapımı için Danışabilirsiniz

Felç vakalarında kontrolsüz  egzersiz yapılması spastisiteyi (istemsiz kasılmaları) artıracağı için uygun değildir.

Felç fizik tedavi hareketleri ?

Felçli hastalarda sadece kontrolsüz egzersiz yaptırılması değil, yağlı veya yağsız masaj yapılması da spastisite durumunu tetikleyip tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir.Tedavi gördüğünüz fizyoterapiste danışıp evde pozisyonlama ve rahatlatma yöntemleriniz hakkında bilgi almanız çok daha iyi verim almanızı sağlayacaktır.

İlgili Makale Felç Masajı - Spastik kasa ne iyi gelir? Spastik kasa evde ne yapılabilir?

Felç Tedavi Yöntemleri

Felç tedavisi nörolojik rehabilitasyon denilen süreç içerisinde fizyoterapistiniz tarafından PNF (Proprioseptif-Nöromusküler-Fasilitasyon Teknikleri) ve Güncel Bobath tedavi yöntemi, Johnston pozisyonlamaları ile yapılır.Bu yöntemler hastanın potansiyel durumuna göre evrelenip itinayla uygulanır, gözlem ve kontrol içerisinde geliştirilip iyileşme evresine göre devam edilir.

Felç Tedavisini Etkileyen Durumlar

Hastanın istekli olması (psikolojik yeterlilik), tansiyonun kontrol altında olması (Kardiyak yeterlilik), diğer rahatsızlıklarının kontrol altında olması (diyabet, D vitamini eksikliği), göz fonksiyonunun yeterli olması, hastayla iletişimin tam olması (koopere).

Felç hastası iyileşebilir mi ?

Felç tedavisini etkileyen, yukardaki yeterlilik durumlarına sahip olan, hastalarda ilk 1 aylık süreçte çok net yanıt alıp yürüme fonksiyonu kolaylıkla kazanılabilmektedir.

Not:İlk 3 ayda tedavide alınabilecek verim, sonraki dönemde alınamayabilir. Bu yüzden ilk 3 ay çok önemlidir‼

Tedavi Olan Hasta Yorumları İçinTıklayın

Tedavi Olan Hasta Videoları İçin → Tıklayın

✔Doğru Bilinen Yanlışlar✕

Robotik Rehabilitasyon

Robotik cihazlardan sonra yürüme kabiliyetine kavuşmayı beklemek bilinen yanlışlardandır.Zira robotik rehabilitasyon sadece farkındalık artırmada tedavinin % 10 luk kısmına katkı sağlayabilir.Farkındalığın artırılması için robotik rehabilitasyon şart değildir.Sadece fizik tedavi ile de yüksek oranda farkındalık sağlanabilir.

Refleksolojinin Felç hastalarına etkisi

Refleksoloji yle felç hastasının ayağa kalkabilceğini düşünmek bilinen yanlışlardandır. Refleksolojinin felç hastalarına bilinen net bir etkisi yoktur.

Devamını oku

SGK Anlaşmalı Kurumlarda Fizik Tedavi Hizmeti

Sgk anlaşmalı kurumlarda hastaların fizik tedavi hakları nelerdir ?

Fizik Tedavi hastaları aldıkları tanıya göre A, B, C ve D olmak üzere grublara ayrılır. A Grubu ve B Grubu tanıları genellikle nörolojik vakalardan, C ve D Grubu tanılar ise Ortopedik vakalardan oluşmaktadır.Her hastanın günde 1 saatlik tedavi hizmeti  alma hakkı vardır.C ve D grublarının yılda aynı bölgeden en fazla 30 seans , 2 farklı bölgeden  toplamda  60 seans tedavi alma hakkı vardır.

A ve B  grublarında ise tanı aldıktan sonra başlangıç tarihi ilk seansı olmak üzere ilk yıl sınırsız tedavi görme hakkı vardır.İlk 30 seans hakkını istediği özel hastanede raporlandırarak alabilirler.2. 30 hakları icin gerekli olan raporu 2.basamak devlet hastanelerinden alabilirler.Sonraki 30 seans hakları için eğitim ve araştırma hastanelerinde rapor alıp istediği özel hastanede tedavi görebilir. 1 yılı doldurduktan sonra ise yılda 2x30 seanstan faydalanabilirler.

Tanılara göre fizik tedavi seans süresi ne kadardır 

Hangi rahatsızlıklarda fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz ?

A Grubu Hastalıklarının Tamamı: Anoksik beyin hasarı, sınıflanmamış, Beyin malign neoplazmı, Beyin ve MSS diğer kısımların benign neoplazmı, Distoni, Hemipleji (Felç), Herediter ataksi, Kauda ekuina sendromu, Meningomiyelosel, Motor nöron hastalığı, Multipl skleroz, Parapleji ve Tetrapleji (Kısmi Felç), Parkinson hastalığı, Serebral palsi.

*Serebral Palsi tanılı hasta grublarında 16 yaşına kadar (16 yaş dahil) yılda 3x30, botoks-gevşetme ameliyatı dahil 4x30 hakları vardır.16 yaş üstü ise yılda sadece 30 seans hakları vardır.(Devlet hastanelerinde gerekli görüldüğü takdirde 30 seanstan fazla fizik tedavi hizmeti alabilirler).

B Grubu Hastalıklarından Bazıları: Poliomyelit sekeli, Brakeal pleksus bozuklukları, Musküler distrofi, Miyotonik bozukluklar, Konjenital miyopatiler, Hidrosefali, Lenfatik damarlar ve lenf nodlarının bozuklukları, diğer enfektif olmayan, Lenfödem (herediter), Lenfödem (cerrahi komplikasyon postmastekdomi), Doğum yaralanmasına bağlı Erb paralizisi, Doğum yaralanmasına bağlı klumpke paralizisi, Omuz ekleminde travmatik ampütasyon, Omuz ve dirsek arasında travmatik ampütasyon, Dirsek düzeyinde travmatik ampütasyon, Dirsek ve el bileği arasında travmatik ampütasyon, El bileği ve elin  travmatik ampütasyonu, Kalça ekleminde travmatik ampütasyon, Kalça ve diz arasında travmatik ampütasyon, Diz düzeyinde travmatik ampütasyon, Diz ve ayak bileği arasında travmatik ampütasyon, Ayağın ayak bileği düzeyinde travmatik ampütasyonu, Kalp nakli, Kalp ve damar implant ve greftleri, Kazanılmış ekstremite yokluğu, travmatik ampütasyonlar.

*Not:Rapora tabi olan A ve B grubu hastaların rapor alınma tarihinden itibaren 15 gün içerisinde hizmete başlaması gerekir.Aksi takdirde raporları yenilenmelidir.

C Grubu Hastalıklarından Bazıları:Diyabetes mellitüs, diğer tanımlanmış, periferik dolaşım komplikasyonuyla birlikte, Fasiyal sinir bozuklukları, Mononöropatiler, Polinöropatiler, diğer, Üst ekstremite diplejisi, Monoplejisi, Monopleji, Paralitik sendromlar, Vestibüler fonksiyon bozuklukları, Skolyoz, Tortikollis, Ankilozan spondilit, Omuzun adezif kapsüliti (Donuk Omuz), Rotator kuf sendromu, Omuzun darbe sendromu, Göğüs ve kaburganın kazanılmış deformitesi, Yürüyüş ve hareket anormallikleri, Baş dönmesi (Vertigo), Kırık Vakası (Bütün Bölgeler), Eklem ve ligamentlerinin çıkık, burkulma ve gerilmesi, Sinir Yaralanması (Bütün Bölgeler), Kas ve Tendon Yaralanması (Bütün Bölgeler), El bileği ve elin ezilme yaralanması, Bir, iki veya daha çok ayak parmağının travmatik ampütasyonu, Ayağın diğer kısımlarının travmatik ampütasyonu, El bileği ve elin ikinci, üçüncü derece yanığı, El bileği ve elin ikinci, üçüncü derece korozyonlar,Alt ekstremitenin kas ve tendon yaralanmasının sekeli, Ortopedik eklem implantı, Kemik ve tendon implantları, diğer

D Grubu Hastalıklarından Bazıları: Seropozitif romatoid artrit, Romatoid artrit, diğer, Juvenil  artrit, Koksartroz, Gonartroz, Artrozlar, diğer, Menisküslerin yerleşim bozukluğu, eski yırtık veya yaralanmaya bağlı, Spondiloartropatiler, diğer, Servikal disk bozuklukları, İntervertebral disk bozuklukları (Bel Boyun Bölgeleri rahatsızlıklarının tamamı), Sinovit, tenosinovit, Raynaud sendromu.

Fizik tedavi tanı ve kod listesine sayfanın en alt kısmından ulaşabilirsiniz 

*Not: C ve D grubu hastalarda tedavi süreci içerisinde 5 iş gününden daha fazla tedaviye ara verilmesi durumunda sgk sisteminde evrak kapanır.Tekrar evrak düzenlemesi gerekir.

Fizik Tedavi fark ücretleri ne kadardır ?

Tanılara göre ödenekler 4 ayrı gruba ayrılmıştır.A Grubu ve B Grubu tanıları genellikle nörolojik vakalardan, C ve D Grubu tanılar ise Ortopedik vakalardan oluşmaktadır. Fizik Tedavi fark ücretleri aşağıdaki tabloda grubsal olarak belirtilmiştir.

Örneğin: 20 seans ön görülen C grubu hastasından maximum, 66x20=1320 tl fark ücreti talep edilebilir.Veya 10 seans ön görülen D grubu hastasından maximum 34x10=340 tl fark ücreti talep edilebilir.Hatta kurumun insiyatifine göre 2 grub içinde hiç fark ücreti talep edilmeyebilir.

*Not: Sgk anlaşmalı her kurumun bu bütün uygulamalar da yasal olarak  %200 e kadar  fark ücreti talep etme hakkı vardır.Özellikle ödemesi yüksek olan A ve B grubu hastalarda hasta kaybı endişesiyle bu fark ücreti çoğunlukla talep edilmez.

Fark ücreti talep edilmeyen rahatsızlar hangileridir 

Felç Hastaları iyileşebilir mi ?

Ağrının geçmesi için egzersiz yapılır mı ?

Bel fıtığına ne iyi gelir ?

Kas gevşetme ameliyatı-Botoks  ne zaman tercih edilmelidir ?

Spastik kasa ne iyi gelir ?

Tedavi Olan Hasta Yorumları İçin → Tıklayın

Tedavi Olan Hasta Videoları İçin → Tıklayın

Fizik Tedavi Tanı listesinin Tamamı:

Devamını oku

Sağlık Sorunlarınızı

(Diz ağrısı, Bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, duruş bozuklukları, Skolyoz, kas rahatsızlıkları, fibromyalji... vb.)

Doktora veya Fizyoterapiste danışın.

Bu konularda yetkin olmayan kişilere değil.

Faydalı Bilgiler

Felç Tedavisi

Felc Fizik Tedavi Baştan başlayıp kuyruk sokumumuza kadar devam eden omurilik ve beyin, hayatsal...
Devamını oku
Webnode tarafından desteklenmiştir.