Evde Fizik Tedavi

Fizik tedavi günümüz şartlarında çoğu rahatsızlık için medikal ve enjeksiyona gerek duymadan vücudun kendi iyileşme mekanizmasını kullanan en doğal tedavi yöntemlerini içerir.Bu yöntemler % 90 ağrı kontrolüyle hareket kabiliyetini artırmaya yönelik manuel tedavi ve egzersiz programlarından oluşur. % 10 luk kısmını ise aile eğitimiyle yapılabilecek pozisyonlama ve basit egzersizler oluşturur.Bu programın tamamından sorumlu olan fizyoterapist, hastanın tedaviye verdiği yanıt şekline göre programda değişikliklere gidebilir.

Fizik tedavi elektrik değildir, masaj hiç değildir, tedavinin kendisidir.

Fizik tedavi, günümüz şartlarında hastanelerde, tıp merkezlerinde, dal merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, Aile sağlığı merkezlerinde, sağlıklı yaşam merkezlerinde ve evde bakım hizmetleri içerisinde fizyoterapistler tarafından yapılmaktadir.

Evde fizik tedavi hizmeti

Özellikle ani gelişen vakalardan sonra hastanın biran önce sağlığına kavusmasi için gerekli ilk hizmettir.Bu hizmet sayesinde hareket kabiliyeti tam sekteye uğramadan vaka daha fazla ilerlemeden tamamen geri dönüşler sağlanabilir. Çoğu vakada evde fizik tedavi hizmeti ciddi önem arz etmektedir.

Evde fizik tedavi hizmeti için gerekli süre ve seans fizyoterapist tarafından hastanın tedavi yoğunluğunu kaldıracak şekilde düzenlenir.Evde Tedavi ve Egzersiz içeren tüm uygulamalar sadece tanıya özgü değil aynı zamanda kişiye özel olacaktır. Ayrıca eve gelen fizyoterapist tedavi için ortam koşullarını sağlamak zorundadır.Tedavi için gerekli cihazlar, egzersiz materyalleri ve tedavi uygulama alanı gibi.

Not: Bu cihazlar ve materyallar, taşınmaz derecede büyük ve ağır değillerdir.

Hangi tanılarda evde fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz ?

Fizik tedavi tanı listesinde olan tüm rahatsızlıklarda evde fizik tedavi hizmeti alınabilir.Özellikle hareket kabiliyetini kaybetmiş tüm vakalarda evde fizik tedavi ciddi önem taşımaktadır.Daha çok Ameliyat sonrası vakalarda, yoğun bakım ünitesinden yeni çıkmış vakalarda, felç gibi ansızın nüksedip hareket kabiliyetini yok eden rahatsızlıklarda olduğu gibi ihtiyaca göre tercih edilmektedir.

→Tedavisini Sgk Anlaşmalı Kurumumuzda tamamladığımız Hastalarımızı ve Yorumlarını görmek için←

Sayfanın sonundaki ''SİZLERİN GÖZÜNDEN BİZ'' Videomuza Göz atabilirsiniz. 

Ev ortamı mı hastane ortamı mı ?

Yukarıda belirttiğimiz bu vakalarda hastanın ilk gelişim evresi yatakta olduğu için, yatak içi rehabilitasyon yapılmaktadır.Bu rehabilitasyonun gerçekleşmesi için büyük materyal ve büyük taşınmaz cihazlara ihtiyaç yoktur.Dolayısıyla hastanın ilk evresinde hastane ortamı ile ev ortamı arasında fark yoktur.Tedavisel olarak da aynı rehabilitasyon programını içerir.Bu program tamamen fizyoterapistin manuel tedavisinden oluşur.

Evde fizik tedavi seans ücreti;

Yukarıda bahsettiğimiz fizik tedavi hizmeti veren kurumlarda bire bir fizyoterapist eşliğinde verilen fizik tedavi hizmeti için Sgk anlaşması olan kurumlar ödeneği sgk dan, olmayanlar ise hizmeti alandan talep etmektedir. Sgk anlaşması olan kurum 1 seans için 150 TL Sgk dan, Sgk anlaşması olmayan kurumlar ise 200 TL ye kadar hizmeti alandan ödenek almaktadırlar.

Dolayısı ile evde alacağınız bire bir fizik tedavi seans ücreti de bunlara benzer hak ediş degerinde olacaktır. Bunların dışında daha uyguna hizmet bulursanız lütfen fizyoterapist olduğundan, 4 yıllık fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden mezun olduğuna emin olunuz.

Yatış yapılarak fizik tedavi hizmeti alınabilir mi ?

Evet özellikle devlet hastanelerinde, yatış yapılarak ücretsiz fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz.Fakat günümüz şartlarında devlet hastanelerinde sıra bulmak çok zor.Özellikle erken tedavisi önemli olan felç vakalarındaki gibi ilk yıl sınırsız hakkı olan hastalar bu yoğunluk yüzünden beklemekte sırası gelince de sırada bekleyen hastalar sebebiyle 1 aydan fazla kolay kolay hizmet alamamaktadır.Bu da hastanın erken iyileşme evresini kaçırmasına ileride daha uzun tedaviler görmesine neden olmaktadır.

Felç Tedavisindeki erken iyileşme evresi nedir ? Tıklayın

Özel hastanelerde ise günlük kalım ücreti dahilinde sıra beklemeden yatış yapılarak fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz.Onun ücreti de günlük olarak 150 - 300 TL arasındadır.Yukarıda belirttiğimiz hastane dışı diğer kurumlarda ise yatış yaparak fizik tedavi hizmeti alamazsınız.

TAVSİYE:Maddi sıkıntı içerisindeki hastalarımıza en büyük tavsiyemiz;Bulundukları illerdeki devlet hastanelerine biran önce başvurmaları ve sıraları gelene kadar da bir fizyoteapistin takibinde olmalarıdır.

İzmir ve çevresinde 2012 den itibaren Evde fizik tedavi hizmeti vermekteyiz.İlk amacımız yeterli destekli yürüyüşe geçip gerekirse tedavinize Sgk anlaşmalı kurumumuzda ücret almadan devam etmektir.

↓Tedavisini Sgk Anlaşmalı Kurumumuzda tamamladığımız Hastalarımız ve Yorumları Videoda↓

İzmirde uzun süredir hem bireysel Evde fizik tedavi hizmeti hem de kurumsal olarak tıp merkezimizde hizmet vermekteyiz.İlk amacımız yeterli destekli yürüyüşe geçip gerekirse tedavinize Sgk anlaşmalı bu kurumumuzda ücret almadan devam etmektir.

-Lütfen Randevu Alınız-

Mehmet akif caddesi no:101 izmir turkey