Hayatını Kolaylaştır!

Merhabalar Eğer sizlerde Parkinson, MS, Serebral Palsy, Spina Bifida, Musculer Atrofi, Hidrosefali, Paraplejik vakalar, Ampute vakaları, Protez vakalari, Spinal Kord yaralanmaları,Amyotrofik Lateral Skleroz,Skolyoz, Düşük Ayak semptomlu rahatsizliklar gibi rahatsızlıklara sahip iseniz bu içerikler sizler için değerli olabilir.Bu rahatsızlıklar seyirleri boyunca onunla beraber dostça hareket etmeniz gereken rahatsizliklar.

Bu rahatsızlıklarda Medikal Tedavi, Fizik Tedavi ve (bazilarinda) cerrahi müdahale yapılsa bile Afo, uzun yürüme ortezi, splint, protez, korse kullanılması gerekebilir.Simdi amaçlarına göre bu aparatları sizlere anlatacağım. İhtiyaçlara ve kişiye göre farklılık göstermektedir.Vaka örneği verilecek olursa;

DÜŞÜK AYAK semptomu olan rahatsizliklarda Afo ve benzeri ortezler kullanılması bireylerde düşme riskini minimale indirerek ayağın itme fazina yardımcı olur.Dolayisiyla daha stabil bir yürüyüş sağlanmış olur.Ayakkabi gibi veya ayakkabı içinde kullanılabilir. Gerekirse spastik (istemsiz kasilan) kaslar için de kullanılabilir.Sağlam bir yürüyüş gerçekleşmiş olur. FİZYOTERAPİSTİNİZE DANIŞIN. 

Spina bifida ve paraplejik vakalardaki gibi alt uzuvlarin aktif hiç çalışmadığı rahatsizliklarda ise uzun yürüme ortezi veya 21. yüzyıl teknolojisine ait rewalk u kullanabilirsiniz. FİZYOTERAPİSTİNİZE DANIŞIN. 

Ampute vakalarında ise uzuvun devamını sağlamak amacli protez kullanımı kişinin hareket yeteneğini kazanması açısından önemlidir.Hareket yetenegini kazanması ve geliştirmesi iyi bir fizik tedavi ile mümkün olabilir.FİZYOTERAPİSTİNİZE DANIŞIN.

Bazı kırık vakalarında, tendon ve sinir hasarı ameliyatlarından sonra yapılan müdehalenin korunması için de splintleme yapılması gerekebilir.Splintler dinamik ve pasif olarak 2 ye ayrılır. Dinamik olanlar zit yönlü hareketlere izin verir.Güçlü tarafa hafif direnc zayıf tarafa destek saglayarak hareketin çift yönlü yapılmasını sağlar. Pasif splint ise ya tek yönlü harekete izin verir.Ya da hiçbir harekete izin vermez.Spastisite dediğimiz istemsiz kasilmalarin artmamasi eklemin korunmasi amaçlı da kullanılabilir.FİZYOTERAPİSTİNİZE DANIŞIN.

 Skolyoz vakalarında ise anormal gelişimin durdurulması için rehabilitasyonun kalitesini ve istirahettede tedavinin etkinliğini attırmak için kullanılabilir.FİZYOTERAPİSTİNİZE DANIŞIN.

Ev içi Ergonomik düzenin ve kişisel aktivite modifikasyonun yapılması sizlerin hayatlarini kolaylaştıracaktır. Mesela Kalça protezi ameliyatindan sonra kalçanın çıkmaması için 90 derece flexion açısından uzak olmak gerekir.Corap giyme aktivitesi sırasında zorluk yaşayan bireylerin çorap giyme aparatı kullanması gerektiği gibi. 

FİZYOTERAPİSTİNİZE DANIŞIN!

-Lütfen randevu alınız-

Mehmet akif caddesi no:101 izmir turkey

yusufrasitvarlik@gmail.com