Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel Fıtığı

Ülkemizde omurga bölgesinden kaynaklı farklı farklı rahatsizliklar halk arasinda Bel fıtığı boyun fıtığı olarak yaygınlaşmıştır.Oysa bu bölgelerde stenoz, faset eklem kilidi,fibromyalji, siyataji, kök basısı fıtık gibi farkli rahatsizliklar tek tek veya birlikte görülebilir. Bu tanilar emar sonuçlarında görülebileceği gibi farklı pozisyonel ve haraketsel testlerle de tespit edilebilmektedir.

Bel fıtığı belirtileri

Bel ve kalça bölgesinde ağrı, bacakta veya ayak parmaklarında uyuşma, bacaklarda güçsüzlük,adım almada zorluk, sert yataklarda yatamama gibi tek veya birlikte belirebilir.

Bel fıtığına ne iyi gelir

Evde 3 saate bir 25 dakika kadar sıcak uygulama ve elektroterapi yapmak sizleri geçici olarak rahatlatabilir.Sıcak uygulama yapılacak bölgede ödem olmamasına dikkat edilmelidir.Ancak düzenli bir fizik tedavi hizmeti ile iyileşebilirsiniz.

Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi için yukarıda belirtilen rahatsızlıkların hangilerinin kişide bulunduğunu doğru tespit etmek gerekir.Net tanılar belirlendikten sonra ancak tedavi programınız belirlenebilir. Bu tedavi programlarınız içerisinde sıcak uygulama, elektroterapi, mobilizasyon terapisi, kinezyolojik bantlama, cuping terapi, Hacamat ve sülük terapisi uygulanabilir.

Bel fıtığı egzersizleri

Ancak bu terapilerden yanıt bulduktan sonra egzersiz tedavi programı çizilebilir.Egzersize başlamak için gerekli fonksiyonel kapasiteye ve minimal semptom düzeyine ulaşmak şarttır.Aksi dönemde egzersize kontrolsüz ve düzeysiz başlamak durumu iyice ağırlaştıracaktır.Özellikle sosyal medyada ve tv lerde gösterilen genelleştirilmiş egzersizleri yapmak sizleri sıkıntıya sokacaktır.Çünkü egzersiz iyi bir postur analizi gerektirir, bu yüzden kişiye özel ve kontrollü olmalıdır.(fizyoterapistinize danışın)

Bel tutulması kas spazmı

Ani bir hareketle veya omurganın düzensiz bir yapıya sahip olmasıyla tetiklenen kilitlenme işlemidir.Omurga düzeyinde faset eklem kilidi, kalça eklemi düzeyinde ise sacro-iliak tutulum olarak adlandırılır.Toplam bel ve kalça bölgesinde 8 ayrı kilitlenme çeşidi vardır.Kilitlenen bölgelerde kas spazmı sıklıkla görülür.

Bel tutulmasına evde çözüm

Genellikle günün belirli saatlerinde yansıyan ağrı bölgesine sıcak uygulama yapılarak kas spazmı çözülebilir.Ancak kilidinizin açılabilmesi için kilitlenen bölgenin mobilizasyonu yapılması gerekir.

Bel kilitlenmesi nasıl geçer

Fizyoterapistinizin sizi güvenli bir şekilde mobilize etmesiyle kilidiniz tek seansta açılabilir.

Bel tutulması egzersizleri

Bel tutulmasında egzersiz yaparak iyileşmek imkansızdır.Beliniz tutulmuş ise mobilizasyonsuz o kilit açılmayacaktır.Mobilizasyon bir egzersiz çeşidi değil, fizyoterapi yöntemidir.

Bel ağrısı için korse

Bel ağrısı için korse kullanımı vücudu tembelleştireceği için uygun değildir.Ancak artık dayanılmayacak bir halde ise minimum 2 saat ara vererek kullanılması geçici rahatlık sağlayabilir.

Bel fıtığı ameliyatı

Bel fıtığı problemleri 4 ayrı derecede incelenir.İlk üç derecede fizik tedavi de yanıt bulmak kolaydır.Fakat son derecedeki fıtıklarda ameliyat olmak kaçınılmaz olabilir.Bel fıtığı ameliyat sonrası korse kullanımı uygundur.