Spastisite Fizik Tedavi

Spastisite nedir ?

Spastisite, Felç, İnme, MS, Serebral Palsi gibi nörolojik vakalarda çok karşılaştığımız bir durumdur.Kasın istemsiz kasılması, kasın kontol edilememe halidir.

Spastisite tedavisi

Spastisite tedavisi kontrol ve gözlem içerisinde değişken bir rehabilitasyon programını gerektirir. Gerektiği zaman minimal dirençte gerektiği zaman minimal kontraksiyonda gerektiği zaman uzun süre germeyle zıt kuvvetlendirip dengeli ilerlemeyi amaçlar.Dikkat edilecek nokta ilk önce spastisiteyi engellemek varsa durdurmak sonra da zıt yöndeki kası kuvvetlendirmektir.Bu yüzden tedavisi uzman eller gerektirir. Koruma evresinde Ortez Protez ünitelerinde yaptırılan splintler, ayakkabılar fizyoterapistinizin önerdiği şekilde, önerdiği zaman içerisinde kullanılmalıdır.Çünkü zamansız kullanılmış veya yanlış açılarda yaptırılan ortezler ( AFO DAFO SPLİNT ) spastisite derecesini artıracaktır.

Spastisite masajı - felc masajı

Türkiyede genellikle alması gereken rehabilitasyon döneminde yapılan bilinçsiz masajlar bu durumu tetikler.Masaj adı altında yapılan tüm uygulamalar spastisiteyi geri dönüşü olmayan sert eklem yapısına dönüştürür.O yüzden herhangi bir yağla masaj yapmak hasta da spastik kasın tetiklenmesine ve çözülememesine neden olur.Rastgele evde egzersiz yaptırmak da bu durumun sebepleri arasındadır.

Kas gevşetme ameliyatı-botoks

İleri derecede spastisitede ülkemizde Kas Gevşetme Ameliyatı, Botoks tedavisi yapılmaktadır.Fizyoterapistiniz spastisitenizi artık çözmekte zorlanıyorsa bunu size bildirip ilgili hekimlere yönlendirecektir.Kas gevşetme ameliyatı kriterlerinden en önemlisi kemik gelişiminin durmuş olmasıdır.Sebebi; yapılan ameliyat sonrası iskelet sisteminin uzaması eğer kas-iskelet sistem dengesini bozacak ise tekrar ameliyat kaçınılmaz olacaktır.Bu yüzden iskelet sistemi gelişimini tamamlamadığı durumlarda botoks tedavisi öngörülmektedir.Botoks tedavisi ise enjeksiyon iğneleriyle spastik kaslara lokalize yapılan bir uygulamadır.Bu iki yöntem de ancak fizik tedavi ile anlam bulmakta, tek başına etkisiz kalmaktadır.

Görüldüğü üzere Spastik kasa yapılan bütün uygulamalarda uzman ellere ihtiyaç vardır. Sizlere söylenen ''evinde egzersiz yap kendin'' ifadesini reddetmekten çekinmeyin.Sizlere verilen sağlık haklarının neler olduğunu iyice araştırıp sonuna kadar kullanmak sizlerin öz haklarıdır.

Spastik kasa ne iyi gelir ?

Spastik kasa evde uygulanabilecek uzman eller gerektirmeyen uygulamalar ise; Spastik kasın derecesine göre (sizi uzun süre rehabilitasyona alan fizyoterapistinize danışın) sıcak veya soğuk uygulama yapılabilir.Doktor kontrolü dışında kas gevşetici ilaç kullanmak spastik olmayan kaslarda da kas zayıflığı na sebep olabilir o yüzden her zaman kullanımı uygun değildir (Doktorunuza danışın).Spastik kasın bulunduğu uzuvu ani hareket ettirmemek spastik kasın tetiklenmemesi için çok önemlidir.Vücudu strese sokacak ses ve davranışlardan kaçınmak (özellikle CP li çocuklarda) dikkat edilecek en önemli hususlardır.

Evde yapılan bu uygulamalar geçici bir şekilde spastik kası rahatlatacak, vücudun strese girmesini öteleyecek uzman ellerde alacağı rehabilitasyon un verimini ciddi anlamda artıracaktır.

Spastisite tedavisi süresi

Sıcak Uygulama:Gerekliliğe göre günün belirli sürelerinde 20 şer dakika

Soğuk Uygulama:Gerekliliğe göre en az 2 saat arayla 12 dakikayı geçmeyecek şekilde

Spastisite tedavisi süresi hastanın tedavi şekline, tedaviye yanıt verme süresine göre çok değişkenlik gösterebilir.